Calendario y Reglamentación del Torneo Escolar de Ajedrez de la Diputación Foral de Bizkaia 2019

Por gentileza de la Federación territorial de Bizkaia, pasamos a reflejar la organización, reglamentación y calendario de los Torneos Escolares de Ajedrez de la Diputación Foral.
Este año, TX tiene intención de informar puntualmente de las convocatorias y clasificaciones según vayan sucediéndose los torneos.

Kaixo,
Erantsita doaz Eskolarteko Bizkaiko Txapelketako torneoetarako arautegia eta egutegia, eta baita 1 zonaldeko lehen torneoko datuak.
Aurtengo edizioan sailkatze torneoak zonaldeka izango dira. Izena eman dutenek, beraien taldeen zonaldeko torneoetan parte hartu beharko dute. Hona hemen zonaldeak:

1 ZONALDEA 2 ZONALDEA
AJEDREZ ZUBELDIA ALTZAGA ABADIÑO XAKE TALDEA ABUSU IKASTOLA
AVELLANEDA IKASTETXEA ALTZAGA IKASTOLA LEIOA ALLENDE SALAZAR XAKEA ARANGOITI IKASTETXEA
BARAKALDOKO XAKEAREN ERREGE AMPA ZIPIRIÑE ELORRIOKO ZALDI BALTZA ARTXANDAPE IKASTOLA
BOSKOZALEAK ASKARTZA JESUITAK DURANGO BASAURIKO GINKGO
C.P EDUARDO ESKARTZAGA GETXO XAKE ESKOLA KARMEL BEGOÑA XAKE ESKOLA
CLUB AJEDREZ SANTURTZI GORONDAGANE LARREA (AJEDREZ) BEGOÑAZPI IKASTOLA
CLUB AJEDREZ SESTAO LAURO IKASTOLA NEVERS XAKEA BERRIO-OTXOA IKASTETXEA
COAMI XAKE ESKOLA MARKONZAGA ESKOLA XAKE ZABALARRA COLEGIO SAN INAZIO
KUETO XAKE ESKOLA MUNABE ZALDIBAR COLEGIO VIZCAYA «AJEDREZ»
MIMETIZ ZALLA ROMO XAKE ESKOLA ZELAIETA CONTENEO REY ARDID
ORTUELLAKO XAKE KLUBA EL PEON SOCIEDAD POLIDEPORTIVA ERANDIO ZORNOTZA XAKE GAZTEAK DEUSTUKO XAKE
PEÑA AJEDREZ PORTUGALETE ESCUELA AJEDREZ ZURI BALTZA
ZAZPI LANDA LORONTXO GALLEGO GORRIA
IKASBIDE
INDAUTXU ESKOLA
JESUITAS INDAUTXU
KUKULLAGA
LUIS BRIÑAS I.P.
PAGASARRIBIDE
SALESIANOS XAKE TALDEA
URRETXINDORRA IKASTOLA
XAKETXURI
ZURBARAN

Gogoratu parte hartzeko jokalari guztiak behar den bezala eman beharko dutela izena Eskola Kirolean (aurpegitxo berdea).
__________________________________________________________________________________________________________________________________________

Adjunto reglamento y calendario previsto para los torneos del Campeonato Escolar de Bizkaia, así como los datos del primer torneo de la zona 1.

Este año los torneos clasificatorios serán zonales. Los participantes podrán participar en los torneos de la zona a la que han sido asignados sus equipos, que son los siguientes:

ZONA 1 ZONA 2
AJEDREZ ZUBELDIA ALTZAGA ABADIÑO XAKE TALDEA ABUSU IKASTOLA
AVELLANEDA IKASTETXEA ALTZAGA IKASTOLA LEIOA ALLENDE SALAZAR XAKEA ARANGOITI IKASTETXEA
BARAKALDOKO XAKEAREN ERREGE AMPA ZIPIRIÑE ELORRIOKO ZALDI BALTZA ARTXANDAPE IKASTOLA
BOSKOZALEAK ASKARTZA JESUITAK DURANGO BASAURIKO GINKGO
C.P EDUARDO ESKARTZAGA GETXO XAKE ESKOLA KARMEL BEGOÑA XAKE ESKOLA
CLUB AJEDREZ SANTURTZI GORONDAGANE LARREA (AJEDREZ) BEGOÑAZPI IKASTOLA
CLUB AJEDREZ SESTAO LAURO IKASTOLA NEVERS XAKEA BERRIO-OTXOA IKASTETXEA
COAMI XAKE ESKOLA MARKONZAGA ESKOLA XAKE ZABALARRA COLEGIO SAN INAZIO
KUETO XAKE ESKOLA MUNABE ZALDIBAR COLEGIO VIZCAYA «AJEDREZ»
MIMETIZ ZALLA ROMO XAKE ESKOLA ZELAIETA CONTENEO REY ARDID
ORTUELLAKO XAKE KLUBA EL PEON SOCIEDAD POLIDEPORTIVA ERANDIO ZORNOTZA XAKE GAZTEAK DEUSTUKO XAKE
PEÑA AJEDREZ PORTUGALETE ESCUELA AJEDREZ ZURI BALTZA
ZAZPI LANDA LORONTXO GALLEGO GORRIA
IKASBIDE
INDAUTXU ESKOLA
JESUITAS INDAUTXU
KUKULLAGA
LUIS BRIÑAS I.P.
PAGASARRIBIDE
SALESIANOS XAKE TALDEA
URRETXINDORRA IKASTOLA
XAKETXURI
ZURBARAN

Os recordamos que para poder participar, los jugadores deben estar correctamente inscritos en Deporte Escolar (carita verde).
Un saludo.
Secretario FVDA
ALDUNDIAREN ESKOLARTEKO XAKE LEHIAKETAREN ARAUDIA
Jarraian azaldutakoa xakera jokatzeko osagarri teknikoa da, Bizkaiko Federakuntzak
Aldundiko Eskolarteko Jokoen araudia osatzeko prestatu duena.
JOKOAREN ARAUAK
Lehiaketa honetako parte-hartzaileak oso gazteak dira FIDEren araudia ezartzeko.
Beraz, beti errespetatu beharreko 3 arau aldaezin baino ez dira egongo, eta gainerako kasuak
arbitroaren interpretazioaren araberakoak izango dira.
• Pieza ukitua, pieza mugitua (eta pieza ukitua, jandako pieza)
• Pieza askatua, utzitako pieza
• Legez kanpoko jokaldiak ez du partida galarazten
JOKOAREN BESTE ARAUAK
• Oharra: Hautazkoa da benjamin eta kimuetan, baina derrigorrezkoa ume eta
kadeteentzat, bai Banakako Txapelketetan bai taldekakoetan, bere Faseetariko
edozeinetan.
• Erlojuaren erabilera: Bigarren Fasean eta taldekako Lehiaketaren Amaieran, Umeen
eta Kadeteen kategorian, erlojua erabiliko da eta jokalari bakoitzari 40 minutu
emango zaizkio.
JOKALARIENTZAKO ARAUAK
Jakina denez, jarraian azaldutakoa zehatz-mehatz betetzeko parte-hartzaileen adina eta
Lehiaketaren garrantzia kontuan hartuko dira.
Antolakuntzak, txapelketetako fase bakoitzean irakatsi beharko ditu ondoren
azaldutako arauak. Logikoa denez, Aurreko Faseko Txapelketetan malguagoak izan beharko
dugu Amaierako Fasean baino.
• Jokatu baino lehen elkarri bostekoa eman behar diote.
• Ezin da berba egin partidak dirauen bitartean.
• Elkarrekin joan beharko dute arbitroari emaitza ematera (Banakako Lehiaketan)
• Partida amaitutakoan, piezak berriro bere lekuan kokatu beharko dute.
• Partida amaitutakoan, Joko Aretotik atera behar dute.
BEGIRALEENTZAKO ARAUAK
Begirale, ordezkari edo kapitain dihardutenek hurrengo arauak jarraitu beharko
dituzte:
• Aktak behar den bezala betetzea.
• Beren jokalariei eta antolakuntzari jakinarazi beharko diete alde bietatik helduko zaien
guztia.
• Beren lekukotzaren bidez arbitroen zeregina erraztea.
• Arbitroa ordeztea, hura topaketa batean egon ezin denean.
• Beren jokalariak zaintzeaz eta beraiei arreta emateaz arduratuko dira, ikastetxeak edo
dagokion eremuak esleitutako guztiari dagokionez.
• Banakako Lehiaketan bere ardurapeko jokalarien interesak begiratuko dituzte
(bikoteak, berdinketa-hausteak…).
(OHARRA: Lehiaketaren antolatzaileek ordezkariaren kreditazioa kendu ahal izango diote esleitu zaizkion
zereginak betetzen ez dituenari.)
ARETOAREN ARAUAK
Jakina denez, jarraian azaldutakoa zehatz-mehatz betetzeko parte-hartzaileen adina eta
Lehiaketaren garrantzia kontuan hartuko dira.
• Jokalariak, epaileak, ordezkariak eta antolakuntzaren kideak baino ezin dira Joko
Aretora sartu.
• Banakako Lehiaketarako, begiraleak ere ezin dira sartu, partida hasi denetik 5 minutu
igaro direnean.
ARBITRATZEKO ARAUAK
FIDEren eta Eskolarteko Lehiaketaren arauak interpretatuko ditu. Bere irizmena
jokalariek, begiraleek eta antolakuntzak berak onartu beharko dute. Jokalarien arteko
gatazkarik egonez gero, hurrengo prozedura jarraituko dute:
• Jokalariek epaileari deitzeko eskua altxatu beharko dute edo Lehiaketa taldekakoa
izanez gero, begiraleari eskua altxatuta deituko diote eta azken honek epaileari deituko
dio.
• Epailea gatazka sortu den mahaira joango da.
• Jarraian, aldeetariko bakoitzari eta, horrelakorik egotekotan, hirugarrenei, bananbanan
entzungo die.
• Azkenik, behin betiko erabakia hartu eta gero, jokalariek ezin izango dute arbuiatu eta
ebatzitakoa onartu beharko dute.
BANAKAKO LEHIAKETAREN GARAPENA
• Banakako txapelketarako, izena eman duten zentroak 2 eremutan banatuko dira.
Eremu bakoitzean 3 sailkapen torneo egongo dira.
• Horiek amaitutakoan, sailkapen bat osatuko da, jokalari bakoitzak lortutako bi emaitza
onenen puntuak batuta. Puntutan berdinduz gero, hirugarren lehiaketaren datuak ere
zenbatuko dira.
• Finalerako, benjamin eta kimuetan gutxienez 60 kirolari sailkatuko dira,
proportzionalki, eremu bakoitzeko parte hartzaile kopurua kontutan hartuko da.
Haur mailan, gutxienez 30 jokalari sailkatuko dira.
Sexu bakoitzeko gutxienez 4 jokalari ez badaude, beharrezkoak gehituko dira.
• Bigarren urteko kimuak eta umeak Eusko Jaurlaritzak zehaztutako kopuruaren arabera
sailkatuko dira.
TALDEKAKO LEHIAKETAREN GARAPENA
• Lehiaketa bat jokatuko da izena eman nahi duten talde guztiekin.
• Kimuen eta umeen lehenengo 4 taldeak Bizkaiko Eskolarteko Jokoetara sailkatuko
dira.
• Umeen lehenengo talde biak EAEko Txapelketara sailkatuko dira
ESKOLARTEKO JOKOEN EGUTEGIA
Izena ematea: urtarrilaren 14ra arte Eskola Kirolean.
Banakako sailkapen probak:
Zona 1 2019/01/27 Trapagaran Kiroldegia 9:30-14:30
Zona 2 2019/02/03 Elorrio Kiroldegia 9:30-14:30
Zona 1 2019/02/10 Santurtzi 9:30-14:30
Zona 2 2019/02/17 Jokalekua erabakiko ditu 9:30-14:30
Zona 2 2019/02/24 Bilbao Jesuitak Indautxu 9:30-14:30
Zona 1 2019/03/03 Leioa Sakoneta Kiroldegia 9:30-14:30
Banakako finala:
Martxoak 31 eta apirilak 7 Jokalekua erabakiko ditu 9:30-14:30
Taldekako txapelketa
Maiatzak 5 Jokalekua erabakiko ditu 9:30-14:30
Taldekako finala (Bizkaiako Eskolarteko Jokoak):
Data eta jokalekua Aldundiak erabakiko ditu.
BIZKAIKO XAKE FEDERAKUNTZA
FEDERACION VIZCAINA DE AJEDREZ
Martín Barua Picaza, 27 (Kirol Etxea) 48003 BILBAO Tfno: 94 4415231
www.fvda.org info@fvda.org
NORMAS DEL TORNEO ESCOLAR
DE AJEDREZ DE LA DIPUTACIÓN
Lo que a continuación se especifica es un complemento técnico del juego de ajedrez,
que la Federación Vizcaína añade a la normativa que rige los Juegos Escolares de la
Diputación.
REGLAS DE JUEGO
Dado que los participantes en este Campeonato son muy jóvenes como para aplicarles
el reglamento de la F.I.D.E, tan sólo 3 serán las reglas invariables que deberán respetar en
todo momento, dejando el resto de los casos que pudieran darse a la interpretación del árbitro.
• Pieza tocada, pieza movida (y pieza tocada, pieza comida)
• Pieza soltada, pieza dejada
• La jugada ilegal no pierde la partida
OTRAS REGLAS DE JUEGO
• La anotación: Es opcional en benjamín y alevín, pero obligatoria en infantil y cadete,
tanto para los Torneos Individuales como por equipos en cualquiera de sus Fases
• Uso del reloj: En la Segunda Fase y Final del Torneo por equipos en su categoría
Infantil y Cadete, se utilizará reloj, otorgándose 40 minutos para cada jugador.
NORMAS PARA LOS JUGADORES
Obviamente, el estricto cumplimiento de lo que a continuación se expone, ha de ser
gradual respecto a la edad de los participantes y la importancia del Torneo.
Las normas que a continuación se exponen, han de ser inculcadas por la organización
en todas y cada una de las Fases de los Torneos a celebrar. Lógicamente, se ha de ser más
flexible en los Torneos de la Fase Previa que en la Fase Final.
• Se han de dar la mano antes de jugar.
• No se puede hablar durante la partida.
• Se ha de ir juntos a dar el resultado al árbitro (En el Torneo Individual)
• Cuando se haya terminado la partida se han de colocar las piezas.
• Una vez terminada la partida se ha de abandonar la Sala de juego.
NORMAS PARA LOS MONITORES
Los que ejerzan como monitores, delegados o capitanes, deben observar las siguientes
normas:
• Rellenar adecuadamente las Actas.
• Informar a sus jugadores y a la organización de todo cuanto llegue a sus manos por
ambas partes.
• Facilitar con su testimonio la labor de los árbitros.
• Suplir al árbitro cuando éste no pueda estar presente en un encuentro.
• Hacerse cargo del cuidado y atención de sus jugadores en todo aquello que el colegio
o la zona correspondiente le haya asignado.
• En el Torneo Individual su función será velar por los intereses de los jugadores que a
su cargo estén (emparejamientos, desempates…)
(ADVERTENCIA: Los organizadores del Torneo podrán retirar la acreditación como delegado a todo aquel que
no cumpla las funciones para las que ha sido designado.)
NORMAS DE LA SALA
Obviamente, el estricto cumplimiento de lo que a continuación se expone, ha de ser
gradual respecto a la edad de los participantes y la importancia del Torneo.
• No se puede entrar en la Sala de juego a excepción de jugadores, árbitros, delegados y
organización.
• Para el Torneo Individual, tampoco pueden entrar los monitores una vez hayan
transcurrido 5 minutos desde el comienzo de la partida.
NORMAS DE ARBITRAJE
Las leyes de la F.I.D.E., así como las del Torneo Escolar, quedarán a su interpretación.
Su dictamen será aceptado por los jugadores, monitores y la misma organización. En caso de
conflicto entre los jugadores, el procedimiento será el siguiente:
• Los jugadores levantarán la mano para llamar al árbitro, o a su monitor, en caso de que
el Torneo sea por equipos, y éste a su vez llamará al árbitro
• El árbitro acudirá a la mesa de conflicto.
• Acto seguido, escuchará por separado a cada una de las partes y a terceros, si los
hubiese.
• Por último, tomará una decisión concluyente y no rechazable por los jugadores, que
deberán acatar lo establecido por éste.
DESARROLLO DEL TORNEO INDIVIDUAL
• Para el campeonato individual los centros inscritos se dividirán en 2 zonas. Habrá 3
torneos clasificatorios en cada zona.
• Tras finalizar los mismos, se establecerá una clasificación sumando los puntos de los
dos mejores resultados obtenidos por cada jugador. En caso de empate a puntos, se
sumarán también los puntos del tercer torneo.
• Para la final, se clasificarán al menos 60 jugadores, que serán repartidos
proporcionalmente al número de participantes de cada zona.
En categoría infantil, se clasificarán un mínimo de 30 jugadores.
Si no hay un mínimo de 4 jugadores de cada sexo, se añadirán los necesarios
• Alevines de segundo año e infantiles se clasificarán para los Campeonatos de Euskadi
en número a determinar por el Gobierno Vasco.
DESARROLLO DEL TORNEO POR EQUIPOS
• Se jugará un torneo con todos los equipos que deseen inscribirse.
• Los 4 primeros equipos alevines e infantiles se clasificarán para los Juegos Escolares
de Bizkaia.
• Los 2 primeros equipos infantiles se clasifican para el Campeonato de Euskadi.

CALENDARIO TORNEO ESCOLAR
Inscripciones: Hasta el 14 de enero
Campeonatos individuales de clasificación:
Zona 1 27/01/2019 Trapagaran Polideportivo 9:30-14:30
Zona 2 03/02/2019 Elorrio Polideportivo 9:30-14:30
Zona 1 10/02/2019 Santurtzi 9:30-14:30
Zona 2 17/02/2019 Lugar a determinar 9:30-14:30
Zona 2 24/02/2019 Bilbao Colegio Jesuitas 9:30-14:30
Zona 1 03/03/2019 Leioa Polideportivo Sakoneta 9:30-14:30
Fase final individual:
31de marzo y 7 de abril Lugar a determinar 9:30-14:30
Campeonato de equipos:
5/05/2019 Lugar a determinar 9:30-14:30
Final equipos (Juegos Escolares de Bizkaia):
Fecha y lugar a determinar por Diputación.

Deja un comentario

Tu dirección de correo electrónico no será publicada. Los campos obligatorios están marcados con *